Staff List

Staff at Eskdale School are listed under their corresponding categories below.

Senior Leadership Team

Andy Fyfe

Headteacher

Paul Dixon

Deputy Head

Jane Bradley

Disadvantage/ Pupil Premium Lead

Sarah Clancy

Behaviour/Attendance/Safeguarding Lead

Zoe Hurworth

Reporting/Data Lead

Jo Parlby

Teaching and Learning Lead

Pastoral Leaders

Andy Raw

Head of Year 11

Anne-Marie Scales

Head of Year 7

Emma Whisker

Head of Year 8

Katy Johnson

Head of Year 9

Jane Bradley

Head of Year 10

Special Educational Needs

Caroline Watson

SENCO KS3

Gill Locker

Assistant SENCO KS4

Karen Wilson

SENCO Administration

Subject/Faculty Leaders

Linda Pegden

English/MFL

Zoe Hurworth

Maths

Zoe Floate

Jo Parlby

Drama/Art/PE

Becci Hodgson

Geography/History/RS

Andy Fyfe/Paul Dixon

Music/Computing/DT/Child Development

Finance Team

Elizabeth Hutton

Bursar

Juliet Hutchinson

Finance Administration

Office Team

Lisa Thompson

Office Manager

Vicky Orton

Attendance Assistant

Rebecca Sutcliffe

Headteacher’s PA

Sally Nimmo

Receptionist

Whole School Support

Trevor Parker

Site Manager

Cheryl Chivers

Assistant Site Manager

Ian Bloor

Enrichment Lead

Stuart Matthewson

Transport/Visits

Gail Mackle

Careers

Jenny Dixon

Librarian

Teaching Team

Fiona Alderson

Drama

Leila Aldous

Science

Ian Bloor

German

Jane Bradley

English

Dave Brewin

Science

Sarah Clancy

Food

Paul Dixon

History

Jenny Dixon

ICT

Andy Fyfe

Art/Photography

Jessie Floater

Zoe Floate

Science

Brian Gallagher

French

David Gaulter

English

Helen Hartley

Drama

Zoe Hurworth

Maths

Katy Johnson

RS/PSHCE

Gill Locker

Intervention

Joe Marriot

Science

Becci Hodgson

History

Stuart Matthewson

DT

Alex McGovern

PE/Humanities

Jo Parlby

Drama

Danni Parkin

Art

Carolyn Pearson

Science

Linda Pegden

English

Cassie Plant

English

Caroline Edmondes-Preedy

Music

Andy Raw

PE

Sue Rae

Computing

Ruth Stansfield

Child Development

Dave Rae

Andy Taylor

Anne-Marie Scales

PE

Gill Teasdale

Mathematics

Max Waluszewski

Helen Wardell

Geography

Caroline Watson

Intervention

Ella Watson

Anna Walters

Mathematics

Emma Whisker

Art

Rachel Winspear

Geography

Emma-Kate Young

Teaching Assistants

Lisa Bedingfield

Pupil support

Jill Briggs

Pupil support

Louise Briggs

Pupil support

Lisa Collier

Pupil support

Mick Hunter

Pupil support

Gary Lorains

Pupil support

Toni Parkinson

Pupil support

Gemma Twinberrow

Pupil support

Katie Ward

Pupil support

Jane Westwood

Pupil support

Liz Ward

Pupil support

Technicians

Freddie Carpenter

Science

Suzy Daley

Food

More in this Section